Dotacje obrotowe z funduszy unijnych

19.08.2020 Artykuły i wideo
Oceń 5.00/5 (1)

Konsekwencje pandemii COVID-19 zauważalne są nie tylko w sferze zdrowotnej, ale też gospodarczej. Wprowadzone obostrzenia oraz zmiany zachowań konsumentów przyczyniły się do trudnej sytuacji przedsiębiorców z różnych sektorów. By zachować płynność finansową i móc kontynuować prowadzenie działalności, przedsiębiorcy mogą skorzystać nie tylko ze wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR, ale też z dotacji obrotowych z funduszy unijnych.

Czym są dotacje obrotowe z funduszy unijnych?

 

Jest to bezzwrotne wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, które:

 

 

Celem tego wsparcia jest szybki zastrzyk finansowy dla firm odczuwających szczególnie skutki pandemii. Dlatego formalności zostały ograniczone do minimum, bez konieczności składania wniosków w urzędach (nabór przeprowadzany drogą elektroniczną). Należy pamiętać, że dotacje te będą bezzwrotne pod warunkiem utrzymania działalności oraz poziomu zatrudnienia przez okres finansowania.

 

Na co można przeznaczyć uzyskane środki?

 

Dotacje obrotowe mają za zadanie pomoc przedsiębiorcom dotkniętym ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Przyznane środki można przeznaczyć na wydatki związane z zaspokojeniem bieżących potrzeb firmy. Mowa o takich wydatkach jak opłacenie mediów, najem powierzchni, ubezpieczenie działalności, zakup towarów oraz inne potrzeby niezbędne dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że dotacja dotyczy wyłącznie bieżących wydatków i nie może zostać przeznaczona na zobowiązania przeterminowane.

Maksymalny czas finansowania działalności bieżącej z dotacji obrotowych wynosi 3 miesiące.

 

Różne terminy trwania naborów

 

Środki te pochodzą z funduszy unijnych, rozdzielane są przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Na prośbę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej marszałkowie województw ruszyli również z naborami do dotacji obrotowych z zarządzanej przez nich puli unijnych funduszy.

Nabór zakończył się 31 lipca (w przypadku dotacji dla średnich przedsiębiorstw), w niektórych regionach wciąż można składać wnioski, a w jeszcze innych nabory dopiero zostaną uruchomione w sierpniu - dotyczy to dotacji dla małych i mikro przedsiębiorstw z regionalnych programów operacyjnych.

PARP rozpatrzył już większość złożonych wniosków – ich znaczna część spotkała się z pozytywną oceną.

Dotacje kapitałowe dla średnich przedsiębiorstw finansowane są z dwóch programów, tzn.:

 

 

W przypadku małych i mikro przedsiębiorstw środki pochodzą z regionalnych programów operacyjnych.

 

Pozostałe dotacje unijne dla przedsiębiorców

 

Warto pamiętać, że wsparcie z Funduszy Unijnych w postaci dotacji na rozwój firmy nie jest nowym rozwiązaniem. Już od wielu lat przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach takich typów projektu jak:

 

 

Alior Bank pomaga nie tylko w znalezieniu odpowiedniej dotacji, ale też w jej uzyskaniu poprzez pomoc przy przygotowaniu wniosku o dotację. Należy jednak pamiętać, że unijne dotacje przyznawane są na pokrycie części wydatków związanych z danym projektem – nie jest to finansowanie całościowe i konieczny jest wkład własny.

 

 

 

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies