Dotacje obrotowe z funduszy unijnych
19.08.2020 Artykuły i wideoKonsekwencje pandemii COVID-19 zauważalne są nie tylko w sferze zdrowotnej, ale też gospodarczej. Wprowadzone obostrzenia oraz zmiany zachowań konsumentów przyczyniły się do trudnej sytuacji przedsiębiorców z różnych sektorów. By zachować płynność finansową i móc kontynuować prowadzenie działalności, przedsiębiorcy mogą skorzystać nie tylko ze wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR, ale też z dotacji obrotowych z funduszy unijnych.
Czym są dotacje obrotowe z funduszy unijnych?
Jest to bezzwrotne wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, które:
- znalazły się w trudnej sytuacji finansowej będącej skutkiem pandemii COVID-19 lub odnotowały spadek obrotówo minimum 30% (w dowolnym miesiącu po 1.02.2020 roku – w porównaniu do analogicznego miesiąca roku 2019 bądźteż do miesiąca poprzedniego),
- zatrudniają do 25 pracowników,
- odnotowują roczne obroty w wysokości nie większej niż 50 mln euro (bądź też ich roczna suma bilansowa nieprzekracza 43 mln euro),
- posiadają siedzibę firmy lub oddział na terenie Polski.
Celem tego wsparcia jest szybki zastrzyk finansowy dla firm odczuwających szczególnie skutki pandemii. Dlatego formalności zostały ograniczone do minimum, bez konieczności składania wniosków w urzędach (nabór przeprowadzany drogą elektroniczną). Należy pamiętać, że dotacje te będą bezzwrotne pod warunkiem utrzymania działalności oraz poziomu zatrudnienia przez okres finansowania.
Na co można przeznaczyć uzyskane środki?
Dotacje obrotowe mają za zadanie pomoc przedsiębiorcom dotkniętym ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Przyznane środki można przeznaczyć na wydatki związane z zaspokojeniem bieżących potrzeb firmy. Mowa o takich wydatkach jak opłacenie mediów, najem powierzchni, ubezpieczenie działalności, zakup towarów oraz inne potrzeby niezbędne dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że dotacja dotyczy wyłącznie bieżących wydatków i nie może zostać przeznaczona na zobowiązania przeterminowane.
Maksymalny czas finansowania działalności bieżącej z dotacji obrotowych wynosi 3 miesiące.
Różne terminy trwania naborów
Środki te pochodzą z funduszy unijnych, rozdzielane są przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Na prośbę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej marszałkowie województw ruszyli również z naborami do dotacji obrotowych z zarządzanej przez nich puli unijnych funduszy.
Nabór zakończył się 31 lipca (w przypadku dotacji dla średnich przedsiębiorstw), w niektórych regionach wciąż można składać wnioski, a w jeszcze innych nabory dopiero zostaną uruchomione w sierpniu - dotyczy to dotacji dla małych i mikro przedsiębiorstw z regionalnych programów operacyjnych.
PARP rozpatrzył już większość złożonych wniosków – ich znaczna część spotkała się z pozytywną oceną.
Dotacje kapitałowe dla średnich przedsiębiorstw finansowane są z dwóch programów, tzn.:
- Polska Wschodnia – dla województwa warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego orazpodkarpackiego,
- Inteligentny Rozwój – dla województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, śląskiego, pomorskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego.
W przypadku małych i mikro przedsiębiorstw środki pochodzą z regionalnych programów operacyjnych.
Pozostałe dotacje unijne dla przedsiębiorców
Warto pamiętać, że wsparcie z Funduszy Unijnych w postaci dotacji na rozwój firmy nie jest nowym rozwiązaniem. Już od wielu lat przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach takich typów projektu jak:
- OZE,
- badawczo-rozwojowy,
- inwestycyjny,
- wejście na rynku zagraniczne,
- doradztwo,
- szkolenia,
- efektywność energetyczna.
Alior Bank pomaga nie tylko w znalezieniu odpowiedniej dotacji, ale też w jej uzyskaniu poprzez pomoc przy przygotowaniu wniosku o dotację. Należy jednak pamiętać, że unijne dotacje przyznawane są na pokrycie części wydatków związanych z danym projektem – nie jest to finansowanie całościowe i konieczny jest wkład własny.