Jak założyć biuro detektywistyczne?

08.09.2017 Zakładanie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Usługi detektywistyczne stają się coraz bardziej popularne, a przez to łatwiej dostępne i tańsze. Praca detektywa nie ogranicza się tylko do poszukiwania osób zaginionych. Biura detektywistyczne zajmują się również badaniem kwestii gospodarczych, ustalania wiarygodności kontrahentów, naruszenia dóbr materialnych i niematerialnych wchodzących w majątek firmy, a także gromadzenia i przetwarzania informacji mających bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo działalności naszego klienta. Mimo wszystko, sporą część odbiorców stanowią osoby fizyczne. Oprócz wspomnianych wcześniej aktywności, detektywi zajmują się także innymi usługami, jak np. szukaniem dalekich krewnych celem postępowań spadkowych, sprawdzaniem wierności małżonków czy zbieraniem dowodów do spraw karnych w zakresie przewidzianym przez prawo.

Aby założyć działalność gospodarczą zajmującą się usługami detektywistycznymi musimy mieć na uwadze fakt, iż są one regulowane prawnie. Znaczy to tyle, że istnieją pewne ograniczenia i warunki zbierania, przetwarzania, a następnie przekazywania naszym klientom zgromadzonych w toku śledztwa danych. Ponadto osoba rejestrująca jednoosobową działalność gospodarczą lub w przypadku spółek prawa handlowego, osoba reprezentująca dany podmiot (pełnomocnik) nie może być karana za umyślne przestępstwa oraz wpisana w listę niewypłacalnych dłużników w Krajowym Rejestrze Sądowym.

ważne
Od 2014 roku ustawodawca zlikwidował obowiązek zdawania egzaminu państwowego w celu uzyskania licencji detektywistycznej. Kandydat, który spełnia powyższe warunki musi przejść szkolenie z zakresu znajomości prawa, ustaw dotyczących takich usług oraz ochrony danych niejawnych i osobowych.

Rejestracja działalności

 

Decydując się na założenie firmy detektywistycznej, możemy skorzystać z każdej formy prowadzenia działalności z wyłączeniem spółki partnerskiej. Usługi detektywistyczne są klasyfikowane pod numerem PKD 80.30.Z. Podklasa ta obejmuje: działalność dochodzeniową i detektywistyczną, działalność prywatnych detektywów, niezależnie od typu klienta czy celu dochodzenia. Wybór sposobu opodatkowania zależy od formy działalności. W przypadku osób fizycznych możemy być na zasadach ogólnych, które są odpowiednie dla chcących rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub korzystających z różnych ulg podatkowych np. na dziecko. Co ważne, forma ta daje również możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Drugim dozwolonym sposobem jest tzw. podatek liniowy wynoszących 19 %. Jest on korzystny dla singli (brak możliwości wspólnego rozliczenia się lub skorzystania z ulg), a także dla osób osiągających stosunkowo duże dochody. Usługi detektywistyczne nie mogą być rozliczane w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej. Chcąc otworzyć spółkę prawa handlowego, będziemy zobowiązani do płacenia podatku od osób prawnych – CIT. Obecnie wynosi on 19 %, jednak ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z niżej stawki, dla małych podatników

ważne
Jeżeli wartość sprzedaży brutto w roku ubiegłym nie przekroczyła kwoty 1,2 mln euro (także równowartości w złotych, po przeliczeniu wg kursu NBP) lub dopiero zaczynamy (pierwszy rok działalności) – CIT zostaje obniżony do 15%.

Zatrudniamy pracowników

 

Efektywność działań detektywa można zwiększyć tworząc profesjonalny zespół. Część wykonywanych w toku czynności, może być niemożliwa do zrealizowania w pojedynkę. Chcąc zatrudnić dodatkowe osoby należy pamiętać o wymogach formalno-prawnych. Przede wszystkim kandydat musi mieć ukończony 21 rok życia oraz obywatelstwo polskie lub kraju członkowskiego Unii Europejskiej - wraz z możliwością podjęcia zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Posiadanie co najmniej średniego wykształcenia oraz pełna zdolność czynności prawnych – jest obowiązkowa. Detektywi nie mogą mieć negatywnej historii prawnej, dlatego nie możemy zatrudnić osoby, przeciwko której toczy się postępowanie o umyślne przestępstwo (a także za to skazanej), Detektywem nie może zostać również osoba, która została zwolniona dyscyplinarnie ze służb mundurowych lub administracji publicznej na terenie RP i UE w przeciągu ostatnich 5 lat. Pracownik musi przedstawić pozytywną opinię komendanta policji właściwego dla miejsca jego zamieszkania oraz przejść badania lekarskie i psychologiczne zakończone pozytywnym orzeczeniem. Ostatnią formalnością jest ukończenie specjalnego szkolenia detektywistycznego. Opłata za wydanie licencji detektywa wynosi 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim. Szczegółowe informacja można znaleźć w Ustawie z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie i konto firmowe

 

Agencje detektywistyczne są ustawowo objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC od wykonywanych czynności. Posiadanie konta firmowego często może okazać się niezbędne, aby efektywnie realizować powierzone przez klientów działania. Bezwzględnie należy mieć na uwadze fakt limitu płatności gotówkowych, który wynosi 15.000 złotych. Nierzadko wartość usługi będzie przekraczać tę kwotę, dlatego warto wybrać konto, z którego my i nasi pracownicy będą mogli bezpiecznie i swobodnie korzystać na całym świecie. Oferta Alior Banku Ceny rynkowe usług są bardzo zróżnicowane – zależą od ilości pracy, zaangażowanych osób czy wydatków operacyjnych (np. koszty podróży zagranicznych), a także renomy i skuteczności samego biura.

 

Istotne formalności

 

Prowadząc działalność detektywistyczną będziemy potrzebować biura, gdyż sporą część pracy będziemy wykonywać właśnie przy biurku. Detektywi posiadający zezwolenie na broń i amunicje, muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa przechowywania – przedmioty te muszą być ukryte w sejfach lub kasetach na trwałe przytwierdzonych do elementów konstrukcyjnych budynku. Niezbędny jest też atest zamka.

 

Wymogiem proceduralnym w wykonywaniu usług detektywistycznych jest każdorazowe zawieranie pisemnych umów z klientem, bez względu czy jest on osobą fizyczną czy prawną. Zebrane w toku śledztwa dane (również osobowe), należy zniszczyć po zrealizowaniu usługi. Detektywi zobowiązani są do zachowania tajemnicy, zwolnienie z niej precyzyjnie określa kodeks postępowania karnego.

 

Jak znaleźć klientów?

 

Specyficzny charakter usług świadczonych w tym zawodzie wymaga zachowania poufności, powagi i profesjonalizmu. Często klienci będą nam pośrednio powierzać przyszłość swoją lub swoich bliskich, dlatego budowanie zaufania i wiarygodności jest w tym zawodzie szczególnie istotne. Jak w prawie każdej działalności rzetelna obsługa z pewnością z czasem przyniesie klientów z polecenia, ale zadbać warto również o konwencjonalna formę reklamę i w tym wypadku powinniśmy poczynić inwestycje w pozycjonowanie naszej strony w Internecie. Dobrym rozwiązaniem będzie prowadzenie firmowego bloga, który znacznie podniesie wartość naszej witryny i poprawi jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Niewątpliwie najlepszą reklamą będą nasze sukcesy, szczególnie te o zasięgu medialnym. Nie jest żadną tajemnicą, że takie firmy współpracują z dziennikarzami, a kontrolowane wycieki informacji są jednym z narzędzi pracy detektywa.

 

Popularność usług detektywistycznych nieustannie rośnie, bezpieczeństwo naszych bliskich czy posiadanego majątku jest wręcz niemożliwa do wycenienia. Zebranie dodatkowych dowodów może zmienić bieg procesu, a także wspomóc pracę policji czy sądu. Coraz większą popularnością „cieszą się” usługi sprawdzenia wierności partnera. Ich duża dostępność świadczy o popycie ze strony klientów. Praca w tej branży z pewnością należy do ciekawych, zatem jeśli czujesz, że masz predyspozycje w tym kierunku, być może warto rozważyć  tego typu działalność?

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies