Jak odzyskać pieniądze od nierzetelnych kontrahentów?

17.11.2017 Prowadzenie działalności
Ekspert
Mateusz Jakóbiak członek zarządu
firma: Vindicat sp. z o.o.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Mateusz Jakóbiak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność może natknąć się w czasie swojej działalności na konieczność odzyskania pieniędzy od nierzetelnego kontrahenta. Zasadniczo są różne sposoby na odzyskanie pieniędzy od firm – dłużników. Pieniądze od dłużników możemy odzyskać samodzielnie wykorzystując metody polubowne bądź na drodze sądowej.

Działania polubowne

 

W ramach działań polubownych możemy wykorzystać różne środki. Po pierwsze, możemy zadzwonić do dłużnika, wysłać mu maila z przypomnieniem, że minął już termin zapłaty. Jeżeli nie będzie to skuteczne możemy skorzystać z wezwania do zapłaty albo wystosować wezwanie do negocjacji.

 

Oprócz tych działań można próbować sprzedać swoją należność na giełdzie długów, a także upublicznić dane dłużnika. Wywiera to szczególny efekt psychologiczny na dłużnika, ponieważ jego kontrahenci mogą zobaczyć nazwę jego firmy w Internecie z komunikatem „Uwaga dłużnik!”. Takie działanie może skutecznie nakłonić go do zapłaty należnych pieniędzy.

 

Jak zatem odzyskać pieniądze i nie stracić klienta?

Przy odzyskiwaniu należności warto skorzystać z działań polubownych, ponieważ nie są one kosztowne, a istnieje jednak dość duża szansa na odzyskanie należności od dłużnika przed wdawaniem się z nim w spór sądowy.

 

Działania sądowe

 

Jeżeli żadne z działań polubownych nie odniesie rezultatu, konieczne może być wdanie się z dłużnikiem w spór sądowy. Zasadniczo w przypadku sporów z kontrahentami, których podstawą są niezapłacone faktury mamy do wyboru dwa postępowania sądowe: elektroniczne postępowanie upominawcze oraz uproszczone postępowanie upominawcze. Każde z nich posiada określone wady i zalety. Zaletą elektronicznego postępowania upominawczego jest przede wszystkim możliwość przeprowadzania całego postępowania przez Internet. Niestety wadą tego postępowania jest stosunkowo długi czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sądowe. W przypadku zaś uproszczonego postępowania upominawczego zaletą jest dość krótki czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sądowe. Wadą tego postępowania jest to, że jest prowadzone w sposób tradycyjny, przez co nie możemy nic załatwić przez Internet.

 

Skuteczna windykacja online

 

Jeżeli chcemy mieć do dyspozycji zarówno działania polubowne jak i działania sądowe to warto zarejestrować się do systemu Vindicat.pl, w którym w razie potrzeby znajdziemy wszystkie potrzebne działania do odzyskania pieniędzy online.

Za pomocą systemu można odzyskać pieniądze nawet w jeden dzień!

 

#Vindicat #Rachunek Partner

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies