Działalność douli - na czym polega ten kobiecy pomysł na biznes?

19.06.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 0.00/5 (0)
Ekspert
Łukasz Puchalski manager Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu
firma: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Łukasz Puchalski

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Zgodnie z definicją Stowarzyszenia Doula w Polsce - doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. Mimo faktu wpisania tego zawodu na oficjalną listę w 2015 roku, nadal wiele osób nigdy nie spotkało się z takim pojęciem. Mając na uwadze rządowe programy demograficzne, biznes polegający na pomocy kobiecie w ciąży może okazać się strzałem w dziesiątkę. Szlaki zostały przetarte, a spora liczba profesjonalnych firm oferujących takie usługi daje jasny sygnał - taka działalność jest rentowna.

Powodzenie świadczenia usług asystentki dla rodziny spodziewającej się potomstwa będzie zależało od kilku czynników. Wiedza i doświadczenie mają kluczowe znaczenie dla klientów, na ich podstawie zbudują zaufanie do prowadzącej ciążę. Usługi podzielone zostaną na kilka etapów - podobnie jak przebieg ciąży. W okresie oczekiwania, doula przygotuje przyszłych rodziców na nadchodzące zmiany, nauczy prawidłowych nawyków żywieniowych czy odpowiednich ćwiczeń wzmacniających. Okaże wsparcie emocjonalne w czasie, kiedy hormony powodują nagłe zmiany nastroju. Asystentka będzie obecna przez całą akcję porodową - na taką usługę decyduję się największe grono klientów, najczęściej pierwsza wizyta douli ma miejsce już na kilka tygodni przed planowanym terminem narodzin. W czasie połogu, usługa będzie dotyczyć nauki dbania o maluszka, ale także zapewnienia wygody młodej mamie i tacie.

 

Jak przygotować się do takiego biznesu?

 

Jednym z pierwszych kroków do własnego biznesu będzie zweryfikowanie posiadanej wiedzy. Zaawansowana wiedza o anatomii i fizjonomii jest niezbędna. Znajomość praktycznych technik radzenia sobie z dolegliwościami, które mogą pojawić się w czasie ciąży to ogromna zaleta dobrej douli. Komunikatywność, dyspozycyjność i profesjonalizm są wspólnymi cechami dobrego usługodawcy, bez względu na branżę. Prężnie funkcjonująca społeczność asystentek porodowych może korzystać w wielu specjalistycznych szkoleń. Doule, które regularnie biorą udział w takich kursach i seminariach, nie tylko poszerzają swoje umiejętności. Otrzymane certyfikaty w oczach klientach budują wizerunek osoby, która ciągle się rozwija, a przez to jest godna zaufania i powierzenia się jej w opiece.

 

Jak zdobyć pierwszych klientów?

 

Poszukiwanie zleceń nierzadko należy do najtrudniejszych umiejętności. Z czasem okazuje się, że najlepszym działaniem marketingowym jest sumienne wykonywanie obowiązków, które skutkuje zadowoloną klientką, następnie polecającą firmę dalej. Jednak zanim do tego dojdzie, należy dobrze określić grupę docelową. Pomocnym narzędziem jest Menedżer Reklam na Facebooku, w którym łatwo można określić nie tylko wskaźniki demograficzne, ale także preferencje i zwyczaje potencjalnych klientów, a w wyniku tego otrzymać konkretne dane liczbowe. Aby dobrze „wycelować” działania reklamowe należy na chwilę przenieść się w skórę klientów i zadać następujące pytania:

Umiejętność przewidywania to bardzo ważna cecha przedsiębiorcy. W tym konkretnym przypadku, pozwala skutecznie dotrzeć do klientów i zakomunikować im rozwiązanie ich potrzeb. Język korzyści i wartości sprawdzi się doskonale.

 

Ile zarabia doula?

 

Z racji, że usługa jest jeszcze stosunkowo młoda na polskim rynku, nie utarły się sztywne ramy cenowe. Cena zależeć będzie głównie od renomy danej osoby, wielkości miasta, w którym świadczy swoje usługi, a przede wszystkim od ich zakresu. Najczęściej oferowane są pakiety, które składają się z: wizyty przed porodem, tzw. przygotowawczej, uczestnictwa w samym porodzie, a także tuż po oraz wizyta poporodowa (po 2 tyg.). W trakcie trwania umowy, klientki z reguły bez żadnych dopłat mogą dzwonić do swoich asystentek, aby zasięgnąć rady. Cała usługa wyceniana jest na 1 000-2 000 zł. Bardzo często oferowane są grupowe zajęcia szkoły rodzenia, w zależności od profilu i ilości godzin, cena wynosić będzie ok. 500 zł, warsztaty chustowania to koszt 150-250 zł, a za indywidualne spotkanie należy zapłacić od 120 zł wzwyż. Doule oferują też kursy popularnego masażu Shantala, które przynosi ukojenie przyszłym mamom. Usługa wyceniana jest na 250 - 400 zł.

 

Rejestracja działalności a Konstytucja dla Biznesu

 

Z końcem kwietnia 2018 roku nastąpiły korzystne zmiany w prawie dla nowych przedsiębiorców. Jedną z nich jest działalność nierejestrowana. Jest to ukłon w stronę wszystkich początkujących i podejmujących wyzwanie działania na swoim. Bez obaw można teraz reklamować usługi w internecie i obsługiwać klientów, jednak przedsiębiorca musi mieć na uwadze miesięczny limit, które zwalnia go z konieczności rejestracji działalności i opłacania składek. Wynosi on połowę minimalnego wynagrodzenia brutto, co w 2018 r. wynosi 1 050 zł. Po przekroczeniu tej kwoty lub po podjęciu decyzji o założeniu firmy przez 6 miesięcy przedsiębiorca nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne, a opłaca jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 r. wynosiła 319,94 zł - jednak można ją w większości odpisać. Po tym okresie przedsiębiorcy przysługuje preferencyjny ZUS przez kolejne 24 miesiące, w przytoczonym roku wynosi on łącznie 503,84 zł. Osoby niepracujące, mające prawo uzyskać status osoby bezrobotnej powinny zainteresować się dotacją z Powiatowego Urzędu Pracy. Kwota jest zależna od konkretnego urzędu, jednak z reguły nie przekracza ona 25 000 zł.

Dla przykładu, w Poznaniu jest to kwota 18 000 zł, którą w większości należy spożytkować na zakup narzędzi pracy, a w niewielkim stopniu na usługi - np. reklamę czy wykonanie strony internetowej.

Innym ciekawym rozwiązaniem, który pomoże sfinansować inwestycje początkowe jest program “Wsparcie w Starcie” oferujący preferencyjne pożyczki. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności wykupienia polisy OC, szczególnie dla tych, działających w branży usługowej. Roczna składka OC wyniesie kilkaset złotych, a jej wysokość uzależniona będzie od zakresu i wysokości ochrony. Daje ona poczucie spokoju i wsparcia w trudnych chwilach, kiedy niezadowolonemu klientowi nie można zrekompensować straty we własnym zakresie.

 

Działalność douli jest z pewnością mocno perspektywiczna, a zasadniczo różni się od usług położnej. Trendy z zachodu dobrze przyjmują się w Polsce, dlatego osoby z predyspozycjami do tego zawodu powinny poważnie zastanowić się na rozpoczęciem przygody z własnym biznesem.

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies