Do czego potrzebne jest konto firmowe?

31.08.2016 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (1)
Ekspert
Angelina Szczepaniec ekspert ds. rachunków mikroprzedsiębiorców
firma: Alior Bank S.A.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Angelina Szczepaniec

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Numer rachunku, który przedsiębiorca będzie wykorzystywał w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej należy podać już podczas rejestracji firmy w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dlatego, warto się zastanowić czy podać prywatny numer rachunku, czy otworzyć konto firmowe. Obowiązek otwarcia rachunku firmowego nie wynika wprost z przepisów prawa, jednak zazwyczaj regulaminy kont bankowych rozróżniają konta dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Przeważnie też, otwarcie konta firmowego do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z wielu powodów okazuje się być najlepszym rozwiązaniem.

 

Zalety posiadania konta firmowego
 

Główną zaletą prowadzenia osobnego konta firmowego i prywatnego dla przedsiębiorcy, jest łatwe rozdzielenie pieniędzy firmowych od prywatnych. Taki podział finansów pomaga przede wszystkim kontrolować nasz budżet. Aby wydatki na prywatne cele nie konsumowały środków przeznaczonych na cele firmowe , dobrym rozwiązaniem jest przelewanie w każdym miesiącu określonej kwoty z konta firmowego na konto osobiste i trzymanie się zasady, że tyle będziemy wydawać na prywatne potrzeby. Takie zarządzanie finansami pozwoli na lepsze planowanie wydatków zarówno firmowych jak i prywatnych, ale przede wszystkim  ułatwi oszczędzanie. Oprócz tego, rozróżnienie finansów osobistych od firmowych na pewno ułatwi rozliczenia i prowadzenie księgowości.
 

Prowadzenie konta firmowego jest także sporym atutem dla przedsiębiorcy w momencie starania się o kredyt firmowy. Trzeba pamiętać, że w większości banków do uzyskania kredytu wymagane jest przedstawienie wyciągów z konta firmowego. Ważne, aby były to wyłącznie transakcje związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie zawierały historii naszych prywatnych wydatków.
 

Warto też pamiętać, że posiadanie jednego rachunku do rozliczeń prywatnych i firmowych może być kłopotliwe, np. w przypadku kontroli skarbowej. Wówczas, urzędnicy mają wgląd zarówno w transakcje firmowe jak i osobiste. Prowadzenie oddzielnego rachunku firmowego może więc zaoszczędzić nam niepotrzebnych wyjaśnień.
 

Obecnie, banki mogą zaproponować rachunki firmowe z różnorodnymi usługami i funkcjonalnościami wspierającymi przedsiębiorców w rozwijaniu ich działalności, takimi jak np. specjalną ofertę dla samozatrudnionych, promocyjną ofertę rachunków z ofertą terminali płatniczych czy kas fiskalnych.


 

Czy istnieją bezpłatne konta firmowe?

 

Zazwyczaj banki oferują bezpłatne prowadzenie rachunku dla przedsiębiorcy, gdy zostaną spełnione proste warunki. W przypadku konta firmowego iKonta Biznes w Alior Baku wystarczy utrzymywać na rachunku odpowiednie saldo oraz wyrazić zgody marketingowe, aby konto firmowe było prowadzone bezpłatnie. Przedsiębiorca nie zapłaci także za wszystkie przelewy internetowe wewnętrzne i zewnętrzne Elixir oraz do US i ZUS-u, za wydanie i korzystanie z karty, jeśli wykona 4 płatności miesięcznie na dowolną kwotę,  co miesiąc 5 darmowych przelewów ekspresowych Express Elixir, 5 darmowych przelewów transgenicznych SEPA, a także po 5 wpłat i wypłat z użyciem bankomatów Plante Cash. iKonto Biznes nie bez powodu jest na szczycie wielu rankingów kont firmowych portali internetowych.
 

Nawet jeśli zapłacimy za prowadzenie rachunku firmowego, ta opłata może być zaliczona w koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, co zmniejsza przedsiębiorcy podstawę opodatkowania, dzięki czemu przedsiębiorca płaci niższy podatek i oszczędza.  
 

Konto firmowe nie tylko może być prowadzone za darmo, ale jeszcze bank może płacić przedsiębiorcy za jego prowadzenie. Obecnie najwięcej za prowadzenie konta dla przedsiębiorców zapłaci Alior Bank. Otwierając online iKonto Biznes dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, można otrzymać 1500 zł premii – po 125 zł w każdym z 12 kolejnych miesięcy w promocji 1500 zł dla firm.
 

„Tak” dla rachunku firmowego!

 

Po zarejestrowaniu działalności w CEIDG i otwarciu konta przychodzi w końcu moment, kiedy przedsiębiorca może z dumą powiedzieć, że prowadzi działalność gospodarczą. Samo otwarcie i prowadzenie własnego biznesu nie zawsze jest łatwe, ale na pewno dla każdego przedsiębiorcy bardzo satysfakcjonujące. Własne konto firmowe może sprawić, że zarządzanie własną firmą będzie o wiele łatwiejsze, a bank będzie wspierał przedsiębiorcę w rozwijaniu własnego biznesu.

 

 

#Ikonto

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies