Pomysły na biznes sezonowy

02.09.2022 Artykuły i wideo
Oceń 5.00/5 (1)

Prowadzenie firmy tylko w wybrane miesiące w roku? To brzmi jak dobry plan na biznes. Zanim jednak podwiniemy rękawy i weźmiemy się do działania, warto sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, aby prowadzić firmę sezonową zgodnie z prawem i z korzyścią. Niełatwo będzie też odnaleźć się na rynku – koncepcji istnieje bowiem całkiem sporo i trudno zdecydować się na jedno rozwiązanie

Czym jest biznes sezonowy?

Z perspektywy prawa gospodarczego biznesem sezonowym nazywa się działalność gospodarczą, która nie jest prowadzona w sposób ciągły i odbywa się tylko w wybrane miesiące w roku. Wybór branży powinien odpowiadać bieżącym potrzebom oraz wiązać się z korzyścią ekonomiczną. Innymi słowy, praca w sezonie musi się opłacać, abyśmy mogli mówić o prowadzeniu biznesu.

 

Biznes na próbę - sposób na działalność w sezonie

Jak każdą działalność gospodarczą, także i tę trzeba zarejestrować. Można to zrobić, wypełniając bezpłatnie wniosek CEIDG-1 w wersji papierowej lub online i składając go w siedzibie gminy. Dlaczego to konieczne, skoro z założenia ma to być firma, która działa tylko przez określony czas w roku? Trudno oszacować, jak długo potrwa sezon i jak wysoki zarobek zapewni. Ponadto każda transakcja wymaga potwierdzenia, konieczne jest również odprowadzanie stosownego podatku. Istnieje jednak rozwiązanie, które nazywa się biznesem na próbę. Nie wymaga się wówczas składania wniosku CEIDG-1, spełnić należy jednak dwa warunki:

 

 

W takim przypadku można mówić o firmie niezarejestrowanej. Co do zasady, również jest to działalność prowadzona w sposób ciągły i we własnym imieniu, różnicą są tu jednak niskie przychody, które pozwalają pominąć biznes tego typu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Biznes na próbę to spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad prowadzeniem działalności sezonowej, ale nie wiedzą jeszcze, w którą stronę rozwinie się interes oraz czy w rzeczywistości okaże się on opłacalny. Firmę taką można po pewnym czasie zlikwidować bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Gdyby jednak okazało się, że pomysł sprawdził się, a zarobek pewnego razu okazał się większy niż 50% minimalnego wynagrodzenia, firmę należy zarejestrować w ciągu 7 dni.

 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Konstytucji biznesu

 

Jak prowadzić biznes sezonowy?

To jednak nie koniec formalności związanych z prowadzeniem biznesu w sezonie. Należy liczyć się z koniecznością wypełnienia i złożenia dodatkowych wniosków w zależności od tego, o jakiej branży myślimy oraz gdzie chcemy prowadzić działalność. Wiele gmin wymaga pozyskania pozwoleń lub koncesji na sprzedaż alkoholu. Warto sprawdzić wszystkie ewentualności jeszcze przed startem, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Tam szczególnie ważny jest tzw. porządek handlowy. Sprzedawcy mogą rozstawiać towar jedynie w wyznaczonych do tego miejscach i o określonej porze. Konieczne może być wzięcie udziału w przetargu, jeśli zależy nam na prowadzeniu działalności sezonowej w atrakcyjnej przestrzeni.

 

Co natomiast z kasą fiskalną? Tutaj warunek jest jeden: przedsiębiorca nie musi posiadać urządzenia rejestrującego sprzedaż, jeśli obrót w ciągu roku nie przekroczy 20 tys. zł. Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność oraz tacy, którzy wiedzą, że biznes będzie trwał przez sezon – a zatem stosunkowo krótko i nie przyniesie bardzo dużego zarobku. Ze zwolnienia nie mogą skorzystać jednak przedstawiciele wybranych branż, np. handlujących perfumami, wyrobami tytoniowymi, alkoholowymi lub z określonych metali szlachetnych, a także świadczących usługi transportowe, związane z wyżywieniem, fryzjerskie i kosmetyczne.

 

A co dzieje się z firmą po sezonie? Można czasowo zawiesić działalność na pewien okres (nie krótszy niż 30 dni), o ile nie zatrudniliśmy pracowników na umowę o pracę na czas nieokreślony i powrócić do niej wraz z początkiem nowego sezonu.

 

Biznes sezonowy - pomysły na działalność

Wiemy już, jakie warunki należy spełnić, aby prowadzić firmę tylko przez kilka miesięcy w roku. Które pomysły na biznes wydają się szczególnie atrakcyjne?

 

Możliwości jest mnóstwo: od sprzedaży rękodzieła, przez wypożyczanie sprzętu sportowego, po prowadzenie hotelu dla zwierząt. Najczęściej jednak przedsiębiorcy decydują się na branżę spożywczą. Budka z lodami, kawa na wynos, food truck - każda z tych opcji wymagają dopełnienia formalności w sanepidzie. Sporo formalności wiąże się też z pozyskaniem pozwolenia na sprzedaż alkoholu – w takim przypadku potrzebna będzie koncesja. Jeśli te pomysły na biznes wydają się zbyt skomplikowane, klientom można zaproponować kupno owoców, kanapek, słodyczy lub zimnych napojów bezpośrednio z lodówki turystycznej. Należy pozyskać jedynie pozwolenie od miasta, a także zadbać o aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.

 

Sporą popularnością cieszy się rękodzieło. Sprzedaż przedmiotów handmade, personalizowanej odzieży czy przedmiotów codziennego użytku z nazwą danego miejsca to dla przedsiębiorców myślących o biznesie sezonowym całe mnóstwo możliwości. Ciekawą opcją jest łączenie rękodzieła z klasycznymi pamiątkami, najlepiej jednak wyspecjalizować się w jednym rodzaju przedmiotów i na tej podstawie budować własną markę. Jedyne, czego potrzeba, to pozwolenie od władz miasta na prowadzenie działalności oraz wynajęte miejsce (jeśli w danym rejonie obowiązuje porządek handlowy).

 

Prowadzenie działalności sezonowej bez wychodzenia z domu? To również możliwe. Przedsiębiorca może oferować swoje produkty lub usług przez internet, na przykład za pośrednictwem platform sprzedażowych lub portali z ogłoszeniami. Ci, którzy posiadają fach w ręku i nie lubią siedzieć bezczynnie mogą zaoferować pomoc przy remontach oraz pracach wykończeniowych lub założyć hotel dla zwierząt i zajmować się nimi, podczas gdy inni odpoczywają na urlopie.

 

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies