Kredyt kupiecki – dlaczego warto z niego korzystać?

08.11.2018 Prowadzenie działalności
Oceń 5.00/5 (1)
Ekspert
Elżbieta Jachymczak specjalista w dziale analiz kredytowych
firma: Alior Bank S.A.
Napisz do eksperta

Napisz do eksperta
Elżbieta Jachymczak

Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.

 
 

Bywa czasami tak, że potrzebujemy zakupić jakiś towar bądź usługę niezbędną do działalności naszego przedsiębiorstwa. Niestety nie zawsze termin zakupu jest idealny z punktu widzenia terminu płatności. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z kredytu kupieckiego czyli tzw. odroczonego terminu płatności. Jednak nie każdy przedsiębiorca w rozliczeniach pomiędzy firmami ma taką możliwość. Na czym polega kredyt kupiecki? Kiedy i na jakich warunkach możemy z niego skorzystać? Jakie korzyści przynosi taka forma rozliczeń?

Na czym polega kredyt kupiecki?

 

Kredyt kupiecki nazywany jest często również kredytem handlowym i udzielany jest przez sprzedającego towar lub usługę nabywcy w transakcjach między przedsiębiorstwami i ma formę odroczenia terminu zapłaty za zakupione towary lub usługi. Kredyt kupiecki jest bardzo dobrym regulatorem płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Wykorzystywany jest również jako samoregulujące się źródło finansowania. Sprawdza się wyjątkowo dobrze w sytuacji kiedy sprzedaż wzrasta a co za tym idzie rosną nam przychody ze sprzedaży przy równie szybkim wzroście zapotrzebowania na nowe towary lub usługi niezbędne np. w procesie produkcyjnym. Wtedy możliwość zakupu tych towarów i zapłata za nie za np. 30 dni daje nam szanse na wcześniejszy wpływ należności od naszych odbiorców. Jest on często wykorzystywany w firmach, które nie mają możliwości bądź nie chcą korzystać z kredytów bankowych.

 

Kiedy i na jakich warunkach możemy z niego skorzystać?

 

Istnieją dwie metody udzielania kredytu kupieckiego – systemowa i indywidualna. W pierwszej grupuje się kontrahentów na kategorie, do których przypisuje się warunki udzielenia kredytu. Natomiast w drugiej sprawdza się zdolność kredytową kontrahenta. Najistotniejszym warunkiem skorzystania z odroczonego terminu spłaty jest zdolność do spłaty. Dużą rolę odgrywa również zaufanie do kontrahenta.

 

Na początku współpracy pomiędzy firmami często kredyt kupiecki jest udzielany niepewnie co oznacza, że termin zapłaty za zakupione towary lub usługi jest krótki – max do 7 dni. Z biegiem czasu a właściwie z każdą kolejna transakcją kupna/sprzedaży przekładającą się na pozytywne sprawdzenie wiarygodności kontrahenta termin ten ulega wydłużeniu do maksymalnego jaki ma ustalony nasz dostawca. Najczęściej spotykanym terminem płatności jest 7, 14, 21 i 30 dni. W zależności od specyfiki działalności dostawcy termin ten może wynosić nawet 365 dni.

 

Jakie korzyści przynosi taka forma rozliczeń?

 

Porównując produkty kredytowe bankowe w stosunku do kredytów handlowych, te drugie zazwyczaj są tańsze, wiążą się z mniejszą liczbą formalności i wymagań w stosunku do nabywcy towaru. W związku z powyższym, kredyt kupiecki może być najlepszym rozwiązaniem dla firm, które:

 

Z punktu widzenia sprzedającego również mamy wiele korzyści. Staje się on bardziej konkurencyjny na rynku, co za tym idzie chętniej będą dokonywane u niego zakupy. Taka forma rozliczeń buduje zaufanie pomiędzy przedsiębiorcami i buduje długotrwałe relacje biznesowe. Kredyt kupiecki może być zabezpieczony. Jednym ze sposobów jego zabezpieczenia jest ubezpieczenie kredytu. Zabezpiecza to przed upadłością bądź utratą płynności finansowej. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku wypłaty kwoty wynikającej z umowy ubezpieczyciel potrąca około 20% wkładu własnego. Kolejnym sposobem zabezpieczenia jest tzw. rabat (skonto). Jest to określona procentowo obniżka ceny za towar. Rabat stosuje się gdy nabywca wcześniej, niż przewiduje umowa spłaci zobowiązanie. Skonto jest całkowicie dobrowolne. W celu sprawdzenia czy skorzystanie ze zniżki jest opłacalne, należy porównać skonto do kredytu kupieckiego. Najłatwiej skorzystać ze wzoru:

d – kredyt handlowy w skali rocznej,

s – skonto,

t – liczba dni odroczone płatności.

 

Wysokość skonta jest ustalana przez kredytodawcę. Jeśli kredytobiorca jest rzetelny i swoje wcześniejsze zobowiązania spłacał w terminie, to ma większe szanse na otrzymanie rabatu.

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies