Stopy procentowe w 2020 roku a opłacalność kredytów

13.07.2020 Finansowanie działalności
Oceń 0.00/5 (0)

Choć dla niektórych osób może wydać się to zaskakujące, to właśnie teraz mamy najlepszy czas na zaciąganie zobowiązań finansowych. Obecnie obserwujemy najniższe stopy procentowe w historii, a to oznacza, że kredyty są tańsze - oprocentowanie na nich jeszcze nigdy nie było tak niskie.

Czym są stopy procentowe?

 

Najogólniej mówiąc, jest to cena przysługująca właścicielowi kapitału za jego udostępnienie na określony czas. Jest to koszt pożyczki kapitału, z którym musi liczyć się każdy kredytobiorca – przeliczany jest on zazwyczaj w skali roku oraz obejmuje określony procent od pożyczonej kwoty.

Należy jednak pamiętać, że stopy procentowe mają wpływ nie tylko na całkowity koszt pożyczki. Od ich poziomu zależy również wysokość oprocentowania lokat oraz innych oszczędności gromadzonych na rachunkach bankowych.

 

Kto ustala wysokość stóp procentowych?

 

Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów stóp procentowych. My skupimy się na stopach banku centralnego w Polsce. Ich wysokość ustalana jest na posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej stanowiącej organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego.

 

Wśród nich wyróżnia się stopy:

 

Referencyjne - stanowią podstawową stopę procentową w Polsce i określają minimalną cenę organizowanych przez bank centralny operacji otwartego rynku.

 

Redyskontowe - stosowane są w przypadku skupowania weksli od banków komercyjnych przez bank centralny.

 

Depozytowe - mają zastosowanie w przypadku jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w banku centralnym.

 

Lombardowe - stosowane są w przypadku obliczania maksymalnego kosztu pożyczek udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych.

 

Należy również pamiętać, że oprócz stóp banku centralnego mamy także stopy rynkowe, tj. oznaczające koszty kredytów dotyczących rynku międzybankowego. Na rynku polskim należą do nich przede wszystkim WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) oraz WIBID (Warsaw Interbank Bid Rate).

 

 

Na co wpływają stopy procentowe?

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wysokość stóp procentowych ma bezpośredni wpływ na nasze finanse. Stanowi bowiem podstawę do wyliczenia oprocentowania zarówno naszych kredytów, jak i oszczędności.

Dzięki możliwości zmiany poziomu stóp procentowych Narodowy Bank Polski jest w stanie kontrolować aktywność gospodarczą. Oznacza to, że ich wysokość jest obniżana w sytuacjach, gdy gospodarka spowalnia. Z taką sytuacją mamy do czynienia od kilku miesięcy w związku z pandemią COVID-19. Na ten moment obserwujemy najniższe stopy procentowe w historii, co stwarza wyjątkowo korzystne warunki do zaciągania finansowych zobowiązań. Oznacza to, że kredyty są teraz tańsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Należy przy tym pamiętać, że banki przy ustalaniu oprocentowania kredytów mogą brać pod uwagę nie tylko aktualne stopy oprocentowania, ale też poziom inflacji czy też popyt oraz podaż kredytów i wiele innych czynników.

 

Atrakcyjny Pakiet Finansowy Biznes w Alior Banku

 

Korzystny poziom stopy oprocentowania to szansa dla każdego, kto odkładał na później decyzję o kredycie. Klienci, którzy teraz podpiszą umowę, mogą liczyć na znacznie niższe oprocentowanie. Po cyklu obniżek stóp procentowych obecnie utrzymują się one na stałym poziomie. Dlatego można pokusić się o stwierdzenie, że to idealny moment na złożenie wniosku kredytowego.

Alior Bank proponuje bogaty wybór ofert kredytowych nie tylko dla klientów indywidualnych, ale też dla przedsiębiorców. Dla tej drugiej grupy przygotowaliśmy między innymi Pakiet Finansowy Biznes dedykowany:

 

 

Pakiet Finansowy Biznes w Alior Banku daje możliwość skorzystania z aż 5 produktów, co pozwala uzyskać korzystne finansowanie dowolnego celu związanego z prowadzoną działalnością. W ramach pakietu proponujemy: kredyt na inwestycje, kredyt obrotowy, kartę kredytową, faktoring oraz leasing.

 

 

Chcesz uzyskać dostęp do tego materiału?

Zarejestruj lub zaloguj się na portalu zafirmowani.pl i dołącz do społeczności firm!
Będziesz mógł promować swoją firmę i otrzymasz bezpłatny dostęp do:

Aplikacji księgowej online

Kontaktów z ekspertami, artykułów i materiałów video

Bazy edytowalnych dokumentów niezbędnych w firmie

Specjalnych ofert i rabatów

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów i funkcjonalności naszego portalu Zafirmowani.pl?

Załóż rachunek w Alior Banku i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się, jak możesz zmienić te ustawienia i uzyskaj dodatkowe informacje o wykorzystaniu plików cookies